Tavo Finansų Gidas Laura Vidrinskienė

Gimė vaikas. Kokius dokumentus privalau susitvarkyti?

Gimė vaikas. Kokius dokumentus privalau susitvarkyti?
Gimus kūdikiui visą dėmesį norisi skirti Jam/Jai, todėl naujagimio registracijos procedūros ir dokumentų pildymas tampa tikru iššūkiu. Pateikiu, jums 9 žingsnius, kurie šią procedūrą pavers paprasta ir greita!

Gimus vaikui privalomu dokumentai

1. VAIKO GIMIMO PAŽYMĖJIMAS

Vaiko gimimo pažymėjimas – pirmasis dokumentas būtinas norint įregistruoti naujagimio gimimą. Įprastai šį dokumentą sveikatos priežiūros įstaiga išduoda tą pačią dieną, rečiau – išleidžiant kūdikį į namus.
Vaiko gimimo pažymėjimas reikalingas:
-Pateikiant darbdaviui prašymą dėl tėvystės atostogų suteikimo;
-Registruojant naujagimį metrikacijos paslaugų informacinėje sistemoje (MEPIS).
Vaiko gimimo pažymėjimą išduoda sveikatos priežiūros įstaiga, kurioje gimė naujagimis. O jei vaikas gimė ne sveikatos priežiūros įstaigoje akušerijos stacionarines asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikianti asmens -sveikatos priežiūros įstaigą, kurioje per pirmas 2 valandas po gimdymo patikrinta pagimdžiusios moters ir vaiko sveikatos būklė. Kitais atvejais – pirminės asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikianti asmens sveikatos priežiūros įstaiga.

2. VAIKO GIMIMO LIUDIJIMAS

Vaiko gimimo liudijimas – pirmasis dokumentas būtinas norint įregistruoti naujagimio gimimą. Svarbu: Gimimo dokumentas gautas ligoninėje ar gimdymo namuose nėra gimimo liudijimas. Visiems įprasti gimimo liudijimai nebėra išduodami nuo 2017 m.e. todėl dokumentą reikia užsisakyti mepis.registrucentras.lt
Prašymą dėl įrašo kopijos galima pateikti internetu, gyventojų registre, prašymų skiltyje pasirinkus „Išduoti civilinės būklės akto įrašą liudijantį išrašą, kopiją, nuorašą, pažymą“.

3. NAUJAGIMIO GIMIMO REGISTRAVIMAS

Naujagimiui gimimo registravimo metu vaikui bus suteiktas asmens kodas.
Įregistruoti naujagimį reikia ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo jo gimimo dienos. Naujagimio gimimas registruojamas internetu (rekomenduojama) – „Registrų centro” savitarnos Gyventojų registre.
Naujagimio gimimas yra registruojamas abiejų ar vieno iš tėvų prašymu. O jei vaiko tėvai neturi galimybės kreiptis patys, pareikšti apie vaiko gimimą gali ir giminaičiai.
Dokumentai, kuriuos reikia pateikti registruojant naujagimį?
-Tėvų asmens tapatybę patvirtinantys dokumentai.
-Sveikatos priežiūros įstaigos išduotas vaiko gimimo pažymėjimas pažymėjimas (žr. 1 žingsnį).
-Jei vaiko tėvai nėra susituokę – reikalingas notaro patvirtintas motinos ir tėvo pareiškimas dėl tėvystės pripažinimo.
-Jei duomenų apie vieną ar abu tėvus nėra Gyventojų registre, naujagimio gimimo registracijos metu teks pateikti trūkstamus duomenis patvirtinančius dokumentus, pvz. santuokos liudijimą ar kt.

4. PRAŠYMAS VAIKO PRIEŽIŪROS IŠMOKOMS

Detali informacija apie vaiko priežiūros atostogas ir su jomis susijusias išmokas yra pateikta SoDra svetainėje. Tačiau atkreipkite dėmesį į kelis svarbius punktus:
-Vaiko priežiūros atostogos gali trukti iki vaikui sueis treji metai. Vaiko priežiūros išmoka gali būti mokama iki vaikui sukaks metai arba dveji. Nuo pasirinkto tėvystės atostogų laikotarpio priklausys išmokų dydžiai.
-Parašyti prašymą darbdaviui suteikti vaiko priežiūros atostogas ne vėliau kaip 14 dienų iki nėštumo ir gimdymo atostogų pabaigos.
-Dėl vaiko priežiūros išmokos mokėjimo į „Sodrą“ reikia kreiptis, po to kai darbdavys suteikia vaiko priežiūros atostogas.

Gimus vaikui reikiami dokumentai
Laura Vidrinskienė asmeninės finansų konsultacijos

5. VIENKARTINĖ IŠMOKA GIMUS VAIKUI

Ši 440 EUR išmoka mokama visiems vaikams. Jei nors vienas iš vaiko tėvų yra deklaravęs savo gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikoje – gimusiam naujagimiui priklauso vienkartinė išmoka. Dėl vienkartinės išmokos gimus vaikui būtina kreiptis per 12 mėn. nuo vaiko gimimo.Norint gauti išmoką – privaloma deklaruoti naujagimio gimimo vietą, kaip tai padaryti aprašyta žingsnyje „Naujagimio gyvenamosios vietos deklaravimas“.
Šiuo metu vienkartinės išmokos dydis – 440 EUR (11 bazinių socialinių išmokų dydžio). Išmoka išmokama vienam iš vaiką auginančių tėvų.
Dėl vienkartinės išmokos gimus vaikui reikia kreiptis Internetu (rekomenduojama) – užpildyti prašymą Socialinės paramos šeimai informacinėje sistemoje (SPIS). Arba į miesto, kuriame deklaruota naujagimio gyvenamoji vieta, socialinės paramos skyrių.
Reikalingi dokumentai:
-Jūsų asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas.
– Naujagimio gimimo faktą patvirtinantis dokumentas (gimimo išrašas (gimimo liudijimas)) – jei šių duomenų nėra Lietuvos Respublikos gyventojų registre ar kitose valstybės informacinėse sistemose.
Svarbu : norint gauti vienkartinę išmoką reikia kreiptis ne vėliau kaip per 12 mėnesių nuo vaiko gimimo dienos.

6. VAIKO PINIGAI

Nuo 2018 m., pasikeitus išmokų vaikams įstatymui, išmoką vaikui („vaiko pinigus“) gali gauti visos vaikus auginančios šeimos.Išmoka rekomenduojama susitvarkyti motinai, nors dar pasitaiko atvejų kai šį prašymą pildo ir vyrai.
Svarbu: Išmokos už vaikus nėra mokamos „automatiškai“ todėl norėdami jas gauti privalote pateikti prašymą. Šias išmokas moka savivaldybės, kurios teritorijoje esate deklaravę gyvenamąją vietą, administracija.
Patogiausia prašymus vaiko pinigams ir kitoms savivaldybių mokamoms išmokoms pateikti internetu per SPIS sistemą (kaip tai padaryti, aprašymas toliau). Jei dėl kokių nors priežasčių prašymo internetu pateikti negalite, prašymą galite pateikti nuvykę į savo savivaldybę. Dėl vaiko pinigų, nebūtina kreiptis iš karto: šios išmokos gali būti išmokėtos atgaline data, bet ne daugiau kaip už 12 praėjusių mėnesių. Tai reiškia, kad prašymą dėl vaiko pinigų (išmokos už vaikus) paskyrimą už 2022 metus galima kreiptis iki pat metų pabaigos.
SVARBU: Jei kreipsitės vėliau, išmokas už mėnesius, nuo kurių pradžios praėjo daugiau kaip 12 mėnesių, prarasite.

7. VAIKO GYVENAMOSIOS VIETOS REGISTRAVIMAS

Kaip ir bet kuriam Lietuvos Respublikos piliečiui, taip ir naujagimiui, deklaruoti gyvenamąją vietą – privaloma. Gyvenamosios vietos deklaravimas suteikia teisę į socialines paslaugas, socialines išmokas (pvz. vienkartinė išmoka gimus vaikui) ir kitas viešąsias paslaugas. Šį žingsnį galėsite atlikti tik turėdami naujagimio asmens kodą, todėl jei neatlikote žingsnio „Naujagimio gimimo registravimas“ – pats laikas atlikti.
Naujagimio gyvenamąją vietą deklaruoti galima: Internetu (rekomenduojama) – prisijungus prie Elektroninių valdžios vartų. Arba atvykus į seniūniją, kurios teritorijoje gyvena naujagimis ir jo tėvai.
Jeigu gyvenate nuomojamame būste ir yra registruoti abu ar vienas iš tėvų – savininko (bendraturčio) sutikimas nėra būtinas. Jei tokio tipo būste tėvai nėra registruoti, tuomet savininko (bendraturčio) sutikimas – būtinas. Daugiau informacijos galite rasti čia.